W realizacji projektu "Otworzyć Bramy Tolerancji - działania na rzecz osób zdrowiejących psychicznie i ich rodzin”, który jest przedsięwzięciem Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego wzięłam udział dość niespodziewanie. Moim zadaniem było zorganizowanie 10 prelekcji we współpracy z członkami Stowarzyszenia Św.Walentego z Gdańska. Miały one przyczyniać się do tego, aby spotkanie osób zdrowych i tych, które zdrowie odzyskują, bądź odzyskały, było możliwe. Dzięki pomocy i wsparciu pana Andrzeja Lorenza ze Stowarzyszenia św. Walentego zorganizowaliśmy 10 prelekcji min. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, w Klubie 123 w Gdyni. Spotkania były skierowane do studentów psychologii i pedagogiki, do pracowników socjalnych pracujących w Intensywnej Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdyni, do rodzin osób po kryzysach psychicznych oraz do pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.

Oto wrażenia osób, które uczestniczyły w spotkaniach:

„Dla mnie ważne jest to ze mogę ludziom przekazać doświadczenie, które pomoże innym chorującym ,pomoże osobom uczącym sie kontaktu z chorującymi, może pomoże zrozumieć chociaż trochę na czym polega choroba i mnie i innym. Jest to jakieś wyzwanie, jest to pomoc, sobie pomagam i innym. Rozluźnienie, że można komuś opowiedzieć. Słuchacze byli zainteresowani tym o czym mówiliśmy”
Andrzej Lorenz – prezes Stowarzyszenia św. Walentego

„Dla mnie było to bardzo duże wyzwanie i doświadczenie, pierwszy raz mogłam się podzielić przy ludziach swoją historią. Przeżyłam bardzo, ale byłam zadowolona, że się otworzyłam. Fajne słowa dostałam od ludzi.”
Mirosława Langowska, uczestniczka projektu Ekspert przez doświadczenie

„Na początku miałem obawy jak to ludzie przyjmą. Ale spotkałem z ciepłym przyjęciem. Jak mówiłem, to widziałem, że słuchają. Jestem zaskoczony poziomem pytań i profesji z ich strony. Chętnie poszedłbym jeszcze raz do studentów”.
Paweł Rutka, uczestnik projektu Ekspert przez doświadczenie

„Poszedłem tam, aby uświadomić, przetrzeć szlaki innym chorym. Pokazać, że człowiek wygląda na zdrowego, ale może mu coś dolegać.”
Jan Sitny, uczestnik projektu Ekspert przez doświadczenie

„Studenci byli żywo zainteresowani opowieściami osób z doświadczeniem, zadawali dużo pytań, chcieli dowiedzieć się jak najwięcej, po to, aby lepiej zrozumieć ich sytuację. Była to dla nich niewątpliwie możliwość poszerzenia wiedzy na temat zdrowia psychicznego.

Dla osób z doświadczeniem była to możliwość pokonywania swoich ograniczeń i lęków, oswajania tremy, rozwoju umiejętności interpersonalnych, a także, a może przede wszystkim przełamywania stereotypów dotyczących osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Uczestniczenie w spotkaniach było dla mnie bardzo budującym doświadczeniem. Słuchanie historii prelegentów wzbudzało mój duży podziw i szacunek. Cieszyła też aktywność studentów – widać żywe zainteresowanie tematyką zdrowia psychicznego.”
Katarzyna Szczepaniak, psycholog w projekcie Ekspert przez doświadczenie

„Dzięki prelegentom, którzy bardzo szczerze i otwarcie opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych, studenci mieli szanse stać się świadkami bardzo ciekawych historii. W większości słuchacze po raz pierwszy mieli styczność z osobami dotkniętymi chorobami psychicznymi ,co z pewnością przyczyniło się do innego spojrzenia na to zagadnienie, zmierzenia się ze stereotypami, lepszego przyswojenia wiedzy. Po odbytych już prelekcjach można było usłyszeć dużo pozytywnych głosów ze strony studentów. Pomysł z wyjściem do innych, pokazanie, jak osoby po kryzysach psychicznych mogą sobie radzić na późniejszym etapie zmagania się z chorobą, a także, co im pomogło w radzeniu sobie podczas kryzysów daje bodziec do przemyśleń, konstruktywnej dyskusji z młodymi słuchaczami i wzbudzenie u nich większej wrażliwości, co może pozytywnie wpłynąć na ich dalszy rozwój osobisty, jak również zawodowy.

Osobiście uważam, że ten projekt powinien być cały czas realizowany. Dla osób po kryzysach jest to szansa na wyjście do innych i pokazanie, że mimo choroby są wartościowymi osobami, mającymi swoje pasje, marzenia. Swoją postawą burzą stereotypy i uprzedzenia, przełamują lęk przed chorującymi. Dla odbiorców spotkania z osobami po kryzysach stanowią nie tylko szansę na nowe doświadczenie, ale możliwość przełamania swoich nastawień, zahamowań.

Trzeba również podkreślić bardzo duże zaangażowanie ze strony organizatorów, którzy świetnie się sprawdzają w swojej roli i skupiają wokół siebie ludzi, chcących czynnie włączyć się w działania przeciw stygmatyzacji oraz społecznemu wykluczeniu osób po kryzysach psychicznych.”
Ilona Bidzan-Bluma - mgr psychologii, prowadząca zajęcia dydaktyczne na Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Gdańskim i Wyższej Szkole Bezpieczeństwa

Podsumowując, myślę, że warto w tym miejscu podziękować osobom, które dały nam możliwość wystąpienia ze świadectwami - pani Ilonie Bidzan-Blumie, pani Małgorzacie Tartas, pani Ewie Andziulewicz, pani Justynie Zawadzkiej – Baryłkiewicz, panu Sebastianowi Ogiejko. Bez Waszego zaangażowania i wiary w Nas nie byłoby tych spotkań.

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękuję i mam nadzieję na dalszą współpracę.

Iwona Florianowicz – koordynator projektu Ekspert przez doświadczenie

Więcej zdjęć pod tym linkiem

Następny artykuł Poprzedni artykuł