O wizycie studyjnej w Warszawie
30 listopada, w środowy poranek spotkaliśmy się wszyscy w pociągu do Warszawy. My, czyli osoby zainteresowane wspieraniem osób doświadczających kryzysów psychicznych, które spotkały się w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, w ramach projektu "Otworzyć Bramy Tolerancji - działania na rzecz osób zdrowiejących psychicznie i ich rodzin". Byli wśród nas pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, Fundacji „Fosa”, i co najważniejsze – osoby w doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Środa została przeznaczona na poznanie Warszawskiego Domu pod Fontanną – to na ten moment jedyny taki certyfikowany dom w Polsce. Jest to miejsce, w którym spotykają się osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego – dom – klub, w którym spędza się czas, wykonuje obowiązki, nawiązuje nowe znajomości. W Domu zatrudnionych jest 5 pracowników, zatem cała jego organizacja oraz działanie oparta jest w dużym stopniu na zaangażowaniu uczestników – w zależności od możliwości każdy z nich stara się wnieść swój wkład w funkcjonowanie Domu.
Cały czwartek spędziliśmy natomiast na Bródnie, czyli jednej dzielnic Warszawy. Działa tam kompleksowy system wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie „Pomost”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Pomocy Społecznej, niedaleko mieści się także szpital. Mocną stroną systemu jest jego lokalny wymiar – już same odległości pomiędzy różnymi ośrodkami wsparcia ułatwiają ich odnalezienie i dotarcie do nich. Widać także bardzo ścisłą współpracę pomiędzy pomocą społeczną a Stowarzyszeniem „Pomost”, a także służbą zdrowia. Ta współpraca skutkuje wzajemnym uzupełnianiem działań, a nie ich powielaniem, przez co system na Bródnie stanowi spójną całość.
Ze wsparcia i zasobów Stowarzyszenia „Pomost” korzysta także Grupa Wsparcia Trop, która była organizatorem konferencji „Od potrzeb do działań – ruch samopomocowy osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego”. Prelegenci z całej Polski dzielili się swoim doświadczeniem w obszarze pomagania i tworzenia ruchów samopomocowych. Bardzo duże poruszenie wywołało wystąpienie uczestników projektu Ekspert Przez Doświadczenie: pana Tomasza Ferenca, pana Wojciecha Malinowskiego oraz pana Tomasza Szmita. Gratulacje!
Podczas wizyty studyjnej w Warszawie mieliśmy okazję zobaczyć jak realizowane są inicjatywy na rzecz wspierania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Chyba największe wrażenie zrobiły na mnie Warszawski Dom pod Fontanną oraz działania Grupy Wsparcia Trop. Łączy je wspólny mianownik – niesamowite zaangażowanie w swoją pracę pracowników, ale przede wszystkim osób z doświadczeniem kryzysu.
Katarzyna Szczepaniak