Walentynki...większości z nas ten dzień kojarzy się ze świętem zakochanych, jednak mało kto wie, że św. Walenty jest także patronem osób doświadczających kryzysów psychicznych. Warto zatem tego dnia zatrzymać się na chwilę przy tym temacie.

Stowarzyszenie św. Walentego od kilku lat organizuje akcję „Róża od św. Walentego”, która jest gestem w stronę osób z doświadczeniem kryzysu.

Uczestnicy projektu „Ekspert przez doświadczenie” zdecydowali się włączyć do niej w tym roku. Na czym polegała akcja? W placówkach zajmujących się wspieraniem osób po kryzysach psychicznych rozdawaliśmy róże z życzeniami od Świętego Walentego.

Podzieliliśmy się na 2 grupy. Część z nas pojechała do Gdańska, do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego. Tam spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia św. Walentego oraz Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji. Na akcję stawiło się ok 20 osób. Odwiedziliśmy większość oddziałów szpitala, wręczając pacjentom róże. Spotkaliśmy się z bardzo miłym odbiorem, u większości pacjentów nasze przybycie powodowało uśmiech. W sumie rozdaliśmy ok. 400 kwiatów!

Druga grupa spotkała się w Klubie 1,2,3. Tam wspólnie z uczestnikami Klubu oraz Zespołu ds. Doradztwa i Aktywizacji Osób Niepełnoprawnych ozdabialiśmy róże (150 sztuk), by następnie wyruszyć w trasę po gdyńskich instytucjach, które wspierają osoby z doświadczeniem kryzysu. Piękna pogoda była dodatkowym atutem wycieczki i dodatkowo umilała spacer. Pierwszy przystanek odbył się w Poradni Zdrowia Psychicznego na ul. Traugutta. Tam nasze przybycie wzbudziło duże zaskoczenie i spotkało się z pozytywnym przyjęciem. Odwiedziliśmy również Centrum Integracja oraz Urząd Miasta. Kolejnym miejscem był Środowiskowy Dom Samopomocy na ul. Maczka, gdzie nasza wizyta sprawiła uczestnikom bardzo miłą niespodziankę. Ostatnim punktem na trasie był Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Widać było ożywienie i dużą radość na twarzach uczestników, gdy wręczaliśmy im róże.

We wtorek na własnej skórze przekonaliśmy się, że akcja „Róża od św. Walentego” jest świetną i potrzebną inicjatywą, wzbudzającą bardzo dużo pozytywnych emocji. Warto zdobywać się na tego rodzaju gesty nie tylko z okazji święta zakochanych. Mają one bowiem bardzo duże znaczenie dla pacjentów, wywołują uśmiech i radość zarówno u obdarowanych, jak i u obdarowujących.

Więcej zdjęć pod tym linkiem

Następny artykuł Poprzedni artykuł