W dniach 28-29.06.2017 roku w ramach zadania „Razem dookoła zdrowia” finansowanego ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi" - edycja 2017, zadania „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” odbyliśmy wizytę studyjną w Warszawie. Odwiedziliśmy Dom – Klub pod Fontanną, Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”, Warsztat Terapii Zajęciowej w Drewnicy, spotkaliśmy się z przedstawicielami Grupy Wsparcia TROP. Każde miejsce zaprezentowało nam inną formę wsparcia osób w trakcie i po kryzysach psychicznych. Bardzo cenne był to, że spotykaliśmy się z osobami, które mają różną wiedzę, doświadczenia, pomysły. Również my mogliśmy opowiedzieć o naszym projekcie i działaniach, które realizujemy w Gdyni.
        Najbardziej zapadła nam w pamięć Klubokawiarnia „Życie jest fajne”. Bardzo chciałybyśmy, aby podobne miejsce, w którym zatrudnienie znalazłyby osoby z niepełnosprawnościami, powstało w Gdyni. Jesteśmy bardzo wdzięczni pracownikom za gościnność, otwartość i podzielenie się swoimi doświadczeniami zawodowymi.
        Dzięki wizycie studyjnej poza poznawaniem nowych miejsc, osób, działań mogliśmy wzajemnie się poznać, co uważamy za cenne, pomocne i owocne w dalszych wspólnych działaniach. Było nam bardzo miło, że pojechali z nami pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Gdyni. Liczymy na dalszy rozwój współpracy, wymianę doświadczeń i dobrą zabawę.
        Dziękujemy bardzo wszystkim za humor, „dwa dni bez narzekania”, kreatywność, dobrą energię, wzajemne wspieranie.

Joanna Madej, Iwona Florianowicz


        Nowe doświadczenie pozwalające na integrację zarówno z pracownikami placówek działających na rzecz osób po kryzysie psychicznym, jak i z osobami będącymi po kryzysie psychicznym. Było to bardzo cenne doświadczenie, które niewątpliwie wpłynie na lepszą jakość mojej pracy.
        Ponadto wizyty w warszawskich palcówkach pokazały inne formy pracy, w których nacisk kładzie się na się przede wszystkim na samopomoc osób będących po kryzysie psychicznym.

Krystyna Ryszkiewicz


        Wizytę studyjną w Warszawie uważam za udaną. Podczas tej wizyty dowiedziałem się, jak funkcjonują warsztaty terapii zajęciowej. Poznałem również inne metody aktywizacji chorujących psychicznie. Ciekawymi wydają mi się pomysły wydawania własnych biuletynów oraz telefon zaufania, przez który można otrzymać porady dla rodzin ludzi chorujących psychicznie. Jedyną niewygodnością podczas tej wizyty był brak czasu na zwiedzanie oraz zbyt duża liczba odwiedzanych miejsc.

Karol Słowikowski


        Podczas wizyty studyjnej w Warszawie mogliśmy zobaczyć kilka ośrodków, gdzie dowiedzieliśmy się o kilku ciekawych pomysłach. Bardzo ciekawy pomysł był w Warszawskim Domu Pod Fontanną. W innych miejscach zupełnie inna, lecz także ciekawa działalność. Może jedynym, ale głównym mankamentem był zbytni pośpiech i za dużo miejsc, gdzie byliśmy. Z braku czasu nie mogliśmy zadać wielu pytań. Poza tym jazda pociągiem pendolino była bardzo przyjemna.

Roman Nowicki

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Wizyty studyjnej w Warszawie

Następny artykuł Poprzedni artykuł